100’den Geriye 7şer Sayacak Türk İnsanı

Levent Kırca’nın sarhoş tiplemesini hepimiz hatırlarız,hani hem nazik hem kafası iyi şöför abimiz polise yakalanır ve olaylar gelişir.Neyse konumuz bu değil,artık alkol muayenelerinde yeni düzenlemeler olacak.İlginç şeyler var bunlardan birisi de 100’den geriye 7şer sayma..

leventkırca

Giriş:

Adli Tıp Kurumunun talebi üzerine alkol muayene raporlarına standart getirilmesi için Sağlık Bakanlığınca yeni formlar düzenlendi.

Güvenli araç kullanıp kullanamayacağının belirlenmesinde ek göstergeye ihtiyaç duyulanlara düşünme, algı ve dil gibi beyinsel faaliyetlerin yerinde olup olmadığının tespiti için 100’den geriye 7’şer sayma, parmak-burun testi, düz çizgide yürüme ve dönme, gözler kapalıyken ayakta durma gibi testler uygulanacak.

Hani şu alkolmetreler vardı ya,üflemediğiniz,karşı çıktığınız.Bunlar tutmayınca yüce devletimiz daha kolay ve uygulaması rahat yöntemler geliştirdi,bunlardan birisi 100’den geriye 7şer saymak.

Gelişme:

İstatistik:

“2013 YGS Sınavı Matematik bölümünde yaklaşık 2 milyon öğrenci ortalama 7 doğru yaptı.”

Matematiği bakkal hesabından ve 100 lirayı nasıl bozarımdan ibaret olan insanımızın sanki ilkokulda öğretmen tahtaya kaldırıp “Hadi Ali,100’den geriye 7şer say.” demiş gibi polis karşısında ter dökmesini bekleyeceğiz.Daha ikişer ikişer,yirmiye zor sayanlar nasıl olacak bir de geriden sayacak? Matematiğinin en iyi olduğunu düşündüğümüz gençlerimiz daha sınavda 40’ta 7 yaparken 35 yaş üstü abilerimiz amcalarımız çarpım tablosunu zihinlerinden çıkaralı uzun yıllar oldu.

Şimdiden hazırlanmak gerekirse,100’den geriye 7’şer şöyle sayılıyor:

100,93,86,79,72,65,58,51,44,37,30,23,16,9,2,-5 …

(Hesap makinesi kullanılarak yazılmıştır,kesin bilgi,yayalım.)

İşin garip tarafı bende sayamıyorum ki yani diğer koşullardan düz çizgide yürümeyi de beceremem,kaldırımda bile sağa sola yalpalanıyorum,kaldırımda değil yolda yürürüm zaten öyle de geniş insanım.

Cem Yılmaz’ın “Alkol Muayenesi” anlatımı da bizim alkol ve polise olan bakışımızı yansıtıyor:

http://www.youtube.com/watch?v=nkCJtVMULgQ

Sonuç:
Türkiye’de bazı uygulamalar çok güzel olabilsede uygulamak ya imkansızdır ya da uygulanmayacağı biline biline çıkarılır.Avrupa standartlarında kanunları,Orta Doğu standartlarında uygulamalarımızla bu çelişkili düzen ne kadar sürer bilinmez.Tabi ki alkollü araç kullanmak yanlış fakat ekstrem uygulamalarla bunu anlayamayız.Yasa yapıcıların biraz aklını kullandığı günler dileğiyle.

Sağlıkla Kalın.

Bir cevap yazın