Bir Albüm İncelemesi: “Yes”

yes-yes

1969 tarihli bir albüm incelemesini 2013 yılında yapmak demek benim yanlış tarihte doğmuş olduğum anlamına gelir.

“Yes” dedin de,kim yapmış bu albümü diye kafamda deli sorular diyorsan albüm self-titled (grup ismiyle albüm isminin aynı olduğu) yani grubumuzun ismi de “Yes”.

Yes kimdir necidir diye bir özet geçelim:

Yes
– Yes grubu üyeleri

Yes, İngiliz progressive rock grubu. 4 Ağustos 1968’de kuruldu. 1970’li yıllarda müzikal yaratıcılıklarının en üst düzeylerini yakaladılar. 1980’li yıllarda dönemin müzikal formlarına daha yakın bir yapı ile tekrar gündeme geldiler. Halen Oliver Wakeman, Chris Squire, Steve Howe, Alan White ve Benoit David’den oluşan grup, birlikte Yes adı altında konserlere devam ediyor.

kaynak: vikipedi

Albüm hakkında biraz bilgi verecek olursak 1969 çıkışlı ilk Yes albümüdür.Grubun tarzına uygun olarak Progressive rock ve psychedelic rock harmanıyla buram buram Yes kokar.60-70’lerin en sağlam progressive rock gruplarından biri olarak tarihe geçecekleri ilk albümden belli değil mi diyebilirsiniz bu albümü dinlerken.

Albüm Listesi şöyle:

  1. Beyond and Before (4:58)
  2. I See You (6:54)
  3. Yesterday and Today (2:53)
  4. Looking Around (4:05)
  5. Harold Land (5:45)
  6. Every Little Thing (5:46)
  7. Sweetness (4:35)
  8. Survival (6:23)

Daha sonra 2003’de remastered versiyonuyla gelecek 6 parçayı buraya katmadım,araştırarak bulabilirsiniz.

İlk göz ağrısı ilk göz ağrısıdır o yüzden Beyond and Before fazlasıyla hoştur,aperatif değil aslında ana yemektir.Ama bu şarkı bittikten sonra gelecek olan şaheser beni halen benden alır,“I See You” bu albümün en iyi parçasıdır bana göre,jazz kokusuyla hafif iç çekişleriyle ride zilini sevdiğimden de olabilir.

Adamımızın “I see you though your eyes can tell lies I sympathize” diyişiyle zaten şarkı doruklara çıkar,soloyu dinlemeyip yanında yatabilirsiniz.Beyond and Before‘u biraz es geçtik ama diyecek çok bir sözüm yok.

E o zaman dinleyin gari:

http://www.youtube.com/watch?v=Lqg_znlerl4

Sonra “Yesterday and Today”e geçersiniz,soft bir tınıyla karşılaşırsınız.Uykudan önce iyi gider anti-depresan gibi şarkıdır vesselam.Not: Ciddiyim uyumayın.

Çünkü ardından sizi uyandıracak bir parça var “Looking Around”,enfes klavyesiyle giriyor.Nedense daha önce yazdığım Massive Attack’ın Heligoland albüm değerlendirmesi içinde Massive Attack’ı yeni keşfetmiş gibi hissetmiştim,bu albümle Yes hakkındaki düşüncemde aynı oldu.Looking Around‘un klavyesi çok hoşuma gitti sırf klavyesini dinleyebilirim o kadar hoş.

jon anderson
Ukulele’li Jon Anderson

Bir sonraki parçamız,evet albüm çok çabuk bitiyor “Harold Land” erkek sesi sevenler için ideal,gerçekten hoş bir sesi var bu abinin.Şarkıyı da yazan Jon Anderson abimize selam ederiz.

Bu parçanın ardından Yes grubuna ait olmayan bir Paul McCartney/John Lennon çalışması var,Every Little Thing,The Beatles grubunun 1964 tarihli “Beatles for Sale” albümünde yer alan bir parça,Yes bu parçayı çok sevecek olacak ki ilk albümüne katmış.

Biz de dinliyoruz efenim:

http://www.youtube.com/watch?v=FfsbF2yYpi4

Her grup birbirini etkiliyor bu bir gerçek.

Ardından sakin sakin giren “Sweetness” albümün sondan bir önceki parçası olarak albümü bitiriyoruz hadi kalkalım şarkısı gibi gayet de hoş kendileri,albümde tavsiye etmeyeceğim parça yok maalesef.

Ardından sert bir şarkıyla albümümüze elveda diyoruz,“Survival”,1 dk 20 saniye süren değişik bir introdan sonra asıl moda giriyor abilerimiz yavaştan baybay diyor fakat albümün başa sarılacağını hiç düşünmemişler galiba kapatamıyoruz abiler:

http://www.youtube.com/watch?v=a0RHg5N-APA

Velhasılı kelam:

yes-yes-album

Yes kansa,Yes candır.Tekrar tekrar dinletebilecek bir albüm özellikle “I See You” parçasıyla hatırlanacak bir çıkış albümü,genelde korkulanın aksine ilk çıkıştan sonra 80’lere kadar akımının en iyi temsilcilerinden olmuş,80’lerden sonra ana akım punk diyarlarına kapılıp progressive deryasından uzaklaşmış bir grup Yes.Dinletilmesi,saklanılması,saklatılması,gelecek kuşaklara aktarmamız gereken gruplardan biri daha.

Küçük şeyler: Tabi ki bu yazı da bahsedilen albüm bana ait değil,konuyla ilgili telif muhabbetini Telif Hakkı Zımbırtısı adlı sayfamızdan şey edebilirsiniz.

Bir cevap yazın