Facebook: Dünden Bugüne

Facebook

Facebook,adını duymayan insanoğlu kalmadı herhalde.Bu milyarlık sosyal ağda kaybolmamak imkansız.Facebook yola çıktığı 2004’ten bugüne neler yaşadı acaba diye düşündüm ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.Yazının devamında Facebook’un başına gelenleri ve dolayısıyla Zuckerberg’in maceralarına bakacağız.

Zuckerberg’de kimmiş yahu?

Zukırberk diye diye cıvıtmayalım ama adamımızın ismi Mark Zuckerberg,kendisi bir diş hekimi ve psikiyatrisin tek oğlu olarak dünyaya geldi,lisede hayvan gibi ödüller aldı ve kendini Harvard’a attı.Velhasılı kelam bu arkadaşın aklına facemash.com diye bir proje geldi ve okuldaki tüm öğrencilerin fotoğraflarını karşılaştıran bir sistem yazdı.Tabi ki binlerce öğrencinin fotoğraflarını çekmesi imkansız olduğu için kendisi Harvard’ın veritabanına girdi ve öğrencilerin fotoğraflarını topladı.Tespit edildikten sonra disipline verildi,arkadaş okulu bıraktı.

zuckerberg

Tabi ki boş durmadı ve yine Harvard’lı öğrencilerin birbirleriyle iletişim kurmaları için o meşhur siteyi facebook’u kurdu.Facebook başta sadece Harvard uzantılı e-mail ile kayıtlara açıktı,daha sonra bir çok okul eklenerek en sonunda ülkeye oradan da tüm dünyaya açık hale geldi.

Öneri:

Facebook’un kuruluş süreci ve bu üstte yazdığım olayların ayrıntısını “The Social Network” adlı filmi izleyebilirsiniz.

ve sonra “Facebook”:

2004’te kurulan bu canavar önüne kattığı tüm internet mecrasına yeni kapılar açmıştır,şahsen 2007’de katıldığım bu sosyal ağ zamanında “Network”ler üzerinden insanların buluştuğu bir ortamdı.Mesela öğrenciler okullarının Ağ sayfasından birbirleriyle sohbet edebilir,yazışabilirdi,ayrıca Türkiye’nin Turkey adından bir Ağ sayfası vardı,tüm TR kullanıcıları aynı sayfaya ulaşabiliyorlar,oradan yazabiliyorlardı.Tasarımdan bahsedecek olursak daha mekanik ve daha basitti,açıkcası ilk değişimden sonra isyan eden kullanıcı sayısı gayet fazlaydı.

Oyunlar,özellikle Facebook’un popülerleşmesi için önayak oldu,insanlar oyunlara susamış gibi saldırdı,Çete Savaşları’dır Farm Ville’dır bilimum fantezi oyunlarının yanında Okey,Poker gibi oyunlarlada ağ büyüdü.

facebook

Facebook,2012 yılında halka arz (borsaya girme diye de çevirebiliriz) edildi,tabi ki Mark Zuckerberg paranın bi tarafına koydu desek yeridir,2013 itibariyle Facebook 70 dilde yayın yapıyor,her gün 350 milyon fotoğraf yükleniyor,1 milyarı aşkın kayıtlı kullanıcı,618 milyon aktif kullanıcı,680 milyon mobil kullanıcı ile dünyanın en çok kullanılan internet sitesidir.

Gizlilik konusunda yoğun tartışmalar ve uygulamalar sürerken,Facebook,az da olsa hissesi olan Microsoft’un satın aldığı Skype ile Görüntülü Konuşma özelliğini ekledi.Bununla birlikte Facebook arkadaşlarınız ile Skype altyapısı kullanılarak görüntülü konuşabiliyorsunuz.

Daha sonra Yer bildirim denilen,Foursquare’ın popülerliğini azaltan bir uygulama geldi,bunun sayesinden bulunduğunuz yerde kendinizi etiketleyerek nerede,ne yaptığınızı belirtebiliyorsunuz.

fbhome

Facebook,kısa bir zaman önce duyurduğu Home adlı Android uygulaması ile Facebook’u telefonunuzun arayüzü haline getiriyordu,fakat tutmadı.

Facebook bugünde popülerliğini birazda olsa kaybetse bile halen dünyanın en çok ziyaret edilen websitesi ve üzerindeki tartışmalar bitecek gibi değil.NSA’nın Prism (Prizma) olaylarından sonra daha da alevlenen gizlilik tartışmaları güncelliğini koruyor.

Ivır zıvır gerekenler:

Yazıda yazılan ürünler bana ait değildir tabi ki,fakat yazı bana ait bu yüzden alıntılarken kaynak belirtmek durumundasınız arılar.Bu yazıda bir dengesizlik bir eksiklik mutlaka vardır,ne zaman düzgün yazdım ki.Fakat siz bunları görmezden gelin ve gülümsemeye devam edin 🙂

Bir cevap yazın