Küba’yı Merak Edenler İçin Arşiv

Küba'yı merak edenler ve gitmeyi düşünenler için arşiv niteliğinde bir yazı.

küba

Küba’yı merak edenler ve gitmeyi düşünenler için arşiv niteliğinde bir yazı.

Küba,sosyalizmin deney tahtası,bir zamanlar Amerika’nın arka bahçesi,fakat bir turizm cenneti ve fazlasıyla otantik.

Şimdi Küba hakkında ansiklopedik bilgiler:

Küba, resmi olarak Küba Cumhuriyeti Karayiplerde bir ada ülkesi. Küba ulusu, Isla de la Juventud ve birçok takımadaların yanısıra, başlıca Küba adasından oluşur. Havana, Küba’nın en büyük şehri ve ülkenin başkentidir. Santiago de Cuba ikinci en büyük şehirdir.Küba’nın kuzeyinde Birleşik Devletler (150 km uzaklıkta), batısında Meksika, Bahamalar, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika, ve güneydoğusunda Haiti ve Dominik Cumhuriyeti uzanır.

küba-harita

1492’de, Kristof Kolomb karaya çıktı ve şuan Küba’ya ait olan adada İspanya Krallığı için hak iddia etti. Küba, 1898’de biten İspanya-Amerika Savaşına kadar İspanya’nın bir toprağı olarak kaldı, ve 1902’de Birleşik Devletler’den resmi bağımsızlık kazandı.

Küba 11 milyonu aşkın insanın yurdudur ve Karayipler’de en geniş yüzölçümüne sahip olmanın yanı sıra en kalabalık ada milletidir. Ada, etrafındaki sular tarafından ılıklaştırılmış bir tropikal iklime sahiptir. Aynı zamanda Karayip Denizi’nin sıcak suları ve adanın Meksika Körfezi’nin karşısında olması adayı kasırgalara açık hale getirmiştir. 1232.5 km uzunluğundaki Küba Adası yeryüzündeki en büyük 13. adadır. [Ref:1]

Küba’nın bir de devrimi var: Che Guevera!
che
Ernesto “Che” Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che, (14 Haziran 1928 – 9 Ekim 1967), Arjantinli doktor, marksist politikacı ve dönemin Küba gerillaları ile Enternasyonalist gerillalarının lideri.

26 Temmuz Hareketi:

1950’lerde komünist rejimi ele alan gruplardan birine liderlik eden Fidel Castro, Moncada Kışlası’na düzenlediği başarısız bir baskından (1953) dolayı bir süre hapis yattı. Daha sonra Meksika’ya giden Castro 1955’te 26 Temmuz Hareketi’ni başlattı. Arjantinli devrimci Che Guevara’nın da yer aldığı örgütün Aralık 1956’da Küba’da başlattığı gerilla hareketi, zamanla öteki gruplardan da destek alarak Batista’ya bağlı birliklere önemli darbeler indirdi. 1 Ocak 1959’da diktatör Fulgencio Batista’nın Küba’yı terketmesinin ardından Fidel Castro’ya bağlı bin kişilik bir kuvvetin Havana’ya girmesiyle yeni bir yönetim başladı.Devrim’in başarısından sonra 26 Temmuz Hareketi diğer örgüt ve gruplarla birleşerek Küba Sosyalist Devrimi Birleşik Partisi’ni (United Party of the Cuban Socialist Revolution) kurdu. Bu parti 1965’de Küba Komünist Partisi’ne dönüşmüştür. [Ref:2]

Sıkıcı bölümden sonra,şimdi puromuzu tüttürelim

Romantik insanlardır aslında,seranatta yaparlar:

Kültürel özelliklerden bahsetmek gerekirse;Küba’nın başkenti Havana’da kolonyal dönemden kalma birçok eser bulunmaktadır. Bu sebeple 1982 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmiştir.Devrim sonrasında hızla gelişen ve refah düzeyinin yükseldiği Küba’da halkın tamamına yakını okur yazardır.
Her köşe başında amatör müzik grupları boy gösterir. Uzun bir geçmişe sahip olan Küba müziği, coşkulu ve hareketli eserlerden oluşup geniş bir yelpazeye sahiptir.
cuba salsa
Küba mutfağı, genel olarak İspanyol-Karayip karışımıdır. Domuz eti, deniz mahsulleri, mısır ve siyah fasulye çok tüketilir. Küba edebiyatının özellikle şiir alanında zengin ve nitelikli bir mirası vardır. 19. yüzyılda yaşamış şair Jose Marti ile 20. yüzyılda yaşamış olan Nicolás Guillén önemli Kübalı edebiyatçılardandır. Ünlü şarkı Guantanamera, Küba’nın devrimci kahramanı Jose Marti’nin eseridir. Aynı zamanda Bolivya ordusuna ve Che’ye yazılan ünlü Soldadito Boliviano (Bolivyalı Küçük asker) şarkısı da Nicholas Guillen’indir.[Ref:3]

Ayrıca çoğunuzun dinlediği şöyle bir parçada vardır,Nathalie Cardone’nin seslendirdiği “Hasta Siempre”:

Bir de puroları var bu abilerimizin,şöyle bir efsanesi de vardır:

“her küba purosu kübalı bir kadının bacagında sarılır, yani hem el hem baldır işidir.pahalı olmasının sebebi bu galiba.ve bunlar ya turistlere satılır yada ihrac edilir” denmektedir. [ref:4]

Ortamla ilgili ülkemizden bir turizm firmasının hazırladığı video gayet anlaşılır:

http://vimeo.com/55779192

[Ref:5]

Gitmeyi düşünenler için güzel açıklamalar:

http://www.youtube.com/watch?v=-rLeXsqWVeA

[Ref:6]

Şimdide biraz görselle şenlendirelim:

Açlar ölüyor bitiyorlar diyenlere de şöyle bir haber var,tabi ki durumları çok iyi değil fakat bu haberle sersefil olmadıklarını düşünüyoruz:

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Genel Direktöründen Fidel’e Mektup

Sevgili Yoldaş:
Size Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nun Genel Direktörü sıfatıyla seslenmenin onurunu yaşıyorum. Sizi ve tüm Küba Halkını, 1996 yılında Roma’da gerçekleştirilen Dünya Gıda Zirvesi’nde alınan “her bir ülkedeki yetersiz beslenen insan sayısını 2015 yılına kadar yarı yarıya azaltma” hedefini vaktinden önce hayata geçirdiğiniz için tüm samimiyetimle kutlarım.
Mutlaka hatırlayacağınız gibi, o zirvede varlığınızla bizi onurlandırmış ve kısa fakat etkili bir konuşma gerçekleştirmiştiniz ki bu konuşmanız örgütümüzün kollektif belleğinde hâlâ canlıdır. Sözlerinizi, “Eğer insanlık kendini korumak istemezse, bunu nasıl yapacağını bilmezse ya da bu konuda yeterince akıllı davranmazsa, bugün açlıktan ölen insanlar için çalan ziller yarın tüm insanlık için çalacaktır”, diyerek tamamlamıştınız.
Bahsettiğim o zirveden sonra yapılan bir basın toplantısında, hedef başarılsa bile hâlâ insanların açlık felaketinden kurtulamamış olan diğer yarısı için ne söyleneceğini bilmediğinizi ifade etmiştiniz. Bunlar bugün de tüm önemini ve değerini koruyan düşüncelerdir.
O zamandan bu zamana 17 yıl geçti ve büyük bir memnuniyetle size şunu bildiriyorum; tarihinde ilk kez üye ülkelerin kararı gereğince, önümüzdeki Haziran ayında Roma’da gerçekleşecek olan FAO Konferansında açlığı tamamen yok etme hedefi örgütümüzün bir numaralı amacı olarak kabul edilecektir.
Bu toplantıda Küba ve açlığı yok etme konusunda en fazla başarı gösteren 15 ülke onurlandırılacaktır. Bu ülkelerin hepsine zirve hedefini zamanından önce gerçekleştirdiklerine dair birer sertifika verilecektir. Küba’ya eşlik eden ülkeler Ermenistan, Azerbaycan, Şili, Fiji, Gürcistan, Gana, Guyana, Nikaragua, Peru, Samoa, Demokratik Sao Tome ve Principe Cumhuriyeti, Tayland, Uruguay, Venezuela ve Vietnam’dır.
Ülkeniz tarafından ulaşılan önemli başarıdan dolayı tebriklerimi yineleyerek iyi olmanızı arzular, size ve tüm Küba Halkına başarılar dilerim.

En derin saygı ve takdirlerimi sunarım.

Roma, 29 Nisan 2013
Jose Graziano da Silva

[ref:7]

Gideceklere not:

Bu güzelim ülkeye gidiyorsanız lütfen çektiğiniz fotoğrafları bana da ulaştırın puro felan istemiyorum allerjim var zaten,öptüm gıdınızdan.

Kaynaklar:

Yazıda geçen “Ref” (referans)lerin kaynak numaralar olduğunu hatırlatırım.

[1],[2],[3] tr.wikipedia.org
[4] uludagsozluk.com
[5] Gazella Turizm Vimeo sayfası
[6] Gazella Turizm Youtube sayfası
[7] Kurtuluş Yolu Gazetesi internet sitesi

Yazıda kullanmak istediğiniz materyalleri kullanmadan önce,Telif Zımbırtısı sayfasını okumanızı salık veririm.

Bir cevap yazın