Persepolis (2007)

Persepolis, İslam Devrimi ardından İran’daki kültürel ve gündelik hayattaki değişimi anlatan animasyon filmi.

Persepolis

persepolis-poster

Persepolis, 2007 yapımı Marjane Satrapi’nin aynı ismi taşıyan ve çizgi roman olarak yazılmış otobiyografisinin sinemaya uyarlanmasıyla yapılmış animasyon filmi.

Bana kalırsa animasyon filminden çok belgesel niteliği taşıyor olabilir döneminin izlerini çok iyi bir şekilde aktarıp karamizahın yerinde ve zamanında kullanılmasıyla IMDB puanını (8.1) hak ediyor. İran devriminin kültürel ve hayat düzenine etkileri küçük bir çocuğun genç kıza evrilirken yaşadıkları üzerinden anlatılıyor.

Konusu

Tahran’da ailesiyle birlite yaşayan Merjane, işlek zekası ve korku tanımayan yüreği ile punk müzik, ABBA ve Iron Maiden’i keşfeden küçük bir kızdır. Bir muhalif olan amcasının trajik intiharına tanıklık eder. İran-Irak Savaşı yüzünden Tahran’ın çevresine bombalar düşerken, bu savaş onun günlük hayatının içine işler.

Büyüme çağındaki Marjane’nin cüretkârlığı ailesini endişeye düşürür. 14 yaşına geldiğinde, ailesi zor bir karar vererek onu Avusturya’ya özel bir okula gönderir. Avusturya’da savunmasız ve yalnızdır, bu onun için dayanıklılık testidir. Marjane’nin orada okurken düzeysiz aşk deneyimleri de olur, fakat liseden sonra kendini yalnız ve vatan hasreti çekerken bulur. Marjane, İran’a dönerek ailesine yakın olmaya karar verir. Bu zorlu dönemde sanat okuluna girer ve ardından evlenir. Bir zaman sonra onun açık söylemi, ikiyüzlülüklere karşı devam eder. 24 yaşına geldiğinde, İran’da daha fazla yaşayamayacağını anlar. Üzücü bir karar vererek memleketinden ayrılır ve Fransa’ya yerleşmeye karar verir. Acı geçmişi zihnine asla silinmeyecek bir şekilde kazınmıştır ama geleceğinden de umutludur. (Vikipedi)

persepolis

Yorum

"Mutluluğa o kadar açtık ki özgür olmadığımızı unutmuştuk." (Filmden alıntı) 2007’de Cannes Jüri Ödülü’ne layık görülen filmi izlememek için bir sebep yok, hatta hali hazırda referanduma gidiyorken izlemekte biraz manidar olacaktır.

Film

Telif haklarından dolayı Youtube üzerinden videonun tamamına erişmek pek mümkün değil, aşağıda bulunan video filmin fragmanıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=3PXHeKuBzPY