Rachmaninov vs. Racmaninoff

Tam adıyla Sergei Vasilievich Rachmaninoff ya da Rachmaninov’un derlediğim bazı çalışmalarını içerir.

Kısa kısa

1 Nisan 1873 doğumlu Rachmaninov, çok küçük yaşlarda başladığı piyano eğitimiyle 18 yaşında ilk piano konçertosunu yazmıştır. 1897 yılına geldiğimizde yani Rachmaninov 24 yaşına geldiğinde ilk senfonisi (Symphony No. 1) orkestra şefi Aleksandr Glazunov tarafından icra edilmiştir. Nitekim bu senfoni eleştirmenlerce çok ağır bir şekilde yerilmiş, Rachmaninov depresyona girmiştir. Bunun üzerine hipnoz terapisi ile depresyonu atlatmıştır. 1901 yılında ikinci piyano konçertosunu (Piano Concerto no.2) bestelemiştir. Bu konçerto onun en bilinen ve sevilen eserlerinin başında gelmektedir. Ayrıca hipnoz tedavisinde bulunan Dr. Nikolai Dahl’a bu eseri itham etmiştir. 1902’de kuzeni Natalia Satina ile evlenen Rachmaninov – ki o dönemler Rusya’da kuzenler ile evlenmeye izin verilmiyordu – büyük süpriz yarattı. 1903’e geldiğimizde kızı Irina dünyaya gelmişti. rachmaninov-irina Eserleri 1904’te şef olarak çalışmaya başladığı Bolşoy Tiyatrosu’nda seslendirilmiştir.

1905 yılına geldiğimizde 1905 Devrimi gerçekleşir. Ülkenin siyasi koşullarının özgürce beste yapmasını önlediğini hissedince 1906 yılının Kasım ayında ikinci vatanı kabul ettiği Dresden’e giden sanatçı, Mi Minör İkinci Senfoni (1907), Birinci Piyano Sonatı, Re Minör Üçüncü Piyano Konçertosu (1909), Ölüler Adası adlı senfonik şiirini (1909) ve eserlerini bu dönemde bestelemiştir.

ekimdevrimi

Aralık 1904’de Sankt Peterburg’daki Putilov Fabrikasında başlayan grev kıvılcım etkisi yapar. Şehrin diğer fabrikaları buradaki greve destek verince grevdeki işçilerin sayısı 80 bine yaklaşır. Çarlık yanlısı sendikal örgütlenme önderlerinden ve Ohranka ajanı Papaz Gapon barışçıl bir işçi gösterisi düzenleyerek işçilerin taleplerini Çara iletmek üzere Kışlık Saray önüne gelir. İşçilerin rahatsızlıklarını Çarın dinleyeceği ve halledeceğini uman Gapon bile gelişen olaylardan sonra şaşkınlığını gizlemeyecektir. Kanlı Pazar olarak adlandırılacak olaylarda 22 Ocak 1905 günü binlerce kişi ölecek, silahsız insanların üzerine ateş açan Çarlık askerleri 1905 Devriminin ilk kıvılcımını ateşleyeceklerdir.

Rahmaninov, 1909’da yeni eseri 3. Piyano Konçertosu ve diğer eserlerini seslendirmek üzere Gustav Mahler ve Walter Damroch ile ABD’ye gitmiştir. ABD turnesi için özel olarak bestelediği 3. Piyano Konçertosu’nu New York Senfoni Orkestrası eşliğinde başarıyla icra eden sanatçı, Boston Senfoni Orkestrası’ndan sürekli şef olma önerisi almış, fakat Rusya’da getirildiği yeni görevden ötürü bu öneriyi kabul edemeyerek 1910 yılının Şubat ayında Rusya’ya dönmüştür.

1917 yılında Bolşevik Devrimi‘nin yaşanmasıyla ABD’ye göçen Rachmaninov 1943’te ABD vatandaşlığına geçmiştir.

Rachmaninov: Seçmeler

Onlarca çalışması olan 20. yüzyılın en iyi piyanistlerinden ve bestecilerinden sayılan Rachmaninov’un hayatının üzerine bir kaç seçme eser derledim:

Symphony No. 1

Symphony No.2 (Favorim)

Symphony No. 3

Piano Concerto No.2

Ayrıca Spotify tarafından seçilmiş 30 eserin yer aldığı bir liste de gayet doyurucu: