13 Mayıs 2014: Soma

soma

301 ölü.

13 Mayıs 2014
[mbYTPlayer url=”http://www.youtube.com/watch?v=WRJvUdgcogo” opacity=”0.3″ quality=”medium” ratio=”auto” isinline=”false” showcontrols=”true” realfullscreen=”true” printurl=”true” autoplay=”true” mute=”false” loop=”true” addraster=”true” gaTrack=”false”]

Saat 17:34 – Manisa’nın Soma ilçesinde özel bir şirkete ait kömür maden ocağında trafo patladı. Kaymakam Mehmet Bahaatin Atçı, patlama nedeniyle yaklaşık 200-300 madencinin, toprağın 2 kilometre altında mahsur kaldığını söyledi. Manisa’nın Soma ilçesinde özel bir maden ocağında meydana gelen patlamada yüzlerce işçi mahsur kalırken ilk belirlemelere göre en az 4 işçi hayatını kaybetti. Bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi ve ambulans sevk edilirken Enerji Bakanı Taner Yıldız da Soma’ya gitti.

Saat 20:00 – Madenci aileleri haber bekliyor: Soma’da kömür madenindeki yangının ardından mahsur kalan işçilerin aileleri madenin ve hastanenin önünde toplandı.
[Fotoğraf: AA]

somahastane
Saat 20:50 – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir açıklama yaptı: Soma Kömür İşletmeleri AŞ işyerinde Bakanlık müfettişlerince 2012 yılında 2 kez, 2013 yılında 2 kez ve son olarak da 13-14, 17-18 Mart 2014’te iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapılmış ve mevzuata aykırı bir durum tespit edilmemiştir.

Saat 21:02 – Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün: Can kaybımız 5. Yangın şu an devam ediyor, kontrol altında değil. Mahsur kalan işçilerin sayısı 400’leri bulabilir. Tabii ki böyle bir şeyi düşünmek istemiyoruz.

Saat 21:40 – CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Soma’daki maden ocaklarının araştırılması için verdikleri önergenin 29 Nisan’daki Meclis’te gündeme alınmasının reddedildiğini açıkladı. CHP, önergede denetim yetersizliğine vurgu yapıyordu. (Bahsi edilen ve reddedilen önerge şurada: Görmek için tıklayın.)

Saat 22:01 – Madende mahsur kalan işçilerin çıkarılmasına başlandı.

somakurtarma
Saat 22:39 – Madenden battaniyeye sarılı 3 ceset çıkarıldı.

Saat 22:47 – Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Soma’daki maden yangınında 17 işçinin öldüğünü, 11 işçinin olay yerinden çıkarıldığını, 200’den fazla işçinin ise mahsur kaldığını açıkladı.

Kurtulan bazı işçiler:

14 Mayıs 2014

Saat 01:49 – Enerji Bakanı Taner Yıldız: 151 işçi kardeşimizi kaybettik. 76 işçi kardeşimiz yaralı kurtarıldı, tedavilerine başlandı. Zamana karşı savaş veriyoruz. Herkes imtihanını veriyor. Sosyal medyada çok acımasız yorumlar var. Burada hepimizin canı gidiyor. Kaza sırasında 787 işçi madende çalışıyordu. Acımızın, sıkıntımızın artabileceği endişesini taşıdığımızı söylemem gerekiyor.

Enerji Bakanı Taner Yıldız olay sırasında 787 işçinin içeride olduğunu, 151 işçinin hayatını kaybettiğini, 76 yaralının da dahil olduğu 363 kişinin kurtulduğunu belirtti. İçeride hâlâ kurtarılmayı bekleyen 273 işçi var.

kayip

Saat 03:17 – Hastane önünde bir işçi yakını, bir haber bekliyor. [Fotoğraf: Reuters]

bekleme

Saat 04:53 – Soma’da morglarda yer kalmayınca kimi cenazeler Kırkağaç’taki soğuk hava depolarında tutuluyor.

Saat 05:07 – Taner Yıldız: Sayının artmasından endişeli olduğumuzu söylemiştim. Gelişmeleri hep beraber izliyoruz. Yaralananların arasında kurtarma çalışmalarına katılanlar da var. Çalışmalar beklenilen şekilde gidiyor. Ara verildiği falan söyleniyor ama böyle bir şey yok. Ara verilmedi. Zira artık zamanla yarışımız doğrusal değil, çok daha hızlı bir şekilde aleyhimize işliyor. Sayı endişe ettiğimiz noktaya doğru gidiyor. Daha kritik bir döneme giriyoruz.

Hayatını kaybeden işçilerin sayısı 201’e ulaştı. Yaralı sayısı 80.

Saat 06:34 – Madenden dumanlar yükselmeye devam ediyor. Kazadan 15 saat sonra bile devam eden yoğun duman, çalışmaları olumsuz etkiliyor. [Fotoğraf: AA]

duman

Saat 07:56 – Madende hayatını kaybeden işçilerin kimlik tespit çalışmaları devam ediyor. Ocaktan çıkarılan bazı işçilerin cenazeleri Kırkağaç ilçesindeki soğuk hava deposunda. Pek çok aile depo önünde bekliyor. Kimlik tespit çalışmalarının öğlene kadar sürmesi bekleniyor. (AA)

Saat 10:20 – Başbakanlık, dünden itibaren 3 günlük milli yas ilan etti.

Saat 10:26 – Enerji Bakanı Taner Yıldız açıklama yapıyor: Ölü sayısı 205’e yükseldi.

Saat 11:55 – CHP lideri Kılıçdaroğlu açıklama yapıyor: Millet olarak başımız sağolsun. Neden bu kadar çok can kaybı olduğunun araştırılması gerekiyor.

Saat 12:00 – Soma’daki maden kazası Türkiye’nin birçok şehrinde ve özellikle de üniversitelerde protesto ediliyor. Madeni işleten şirket önünde de kalabalık bir grup toplandı. Sosyal medyada protestolara dair fotoğraflar paylaşılıyor.

biravuckomurkacomureder

Saat 13:54 – Manisa Büyükşehir Belediyesi, maden faciasında hayatını kaybeden işçiler için şehir mezarlığında 5 bin metrekarelik bir “Madenci Şehitliği” tahsis etti.

Saat: 15:42 – ODTÜ’den Enerji Bakanlığı’na yürüyerek Soma’daki faciayı protesto etmek isteyen öğrencilerle polis arasında çatışma yaşanıyor.

Saat 15:55 – Başbakan Erdoğan, Soma’daki maden faciasında 238 işçinin öldüğünü söyledi.

Saat 18:12 – Soma’da belediye hoparlöründen sürekli cenaze anonsu yapılıyor. Bütün evler cenaze evi.

Saat 18:27 – Faruk Çelik: 18 Mart tarihinde yapılan teftişlerde ise herhangi bir noksanlığın olmadığı tespit edilmiş bulunmaktadır.

Saat 18:50 – Taner Yıldız: Soma’da 245 kişi hayatını kaybetti. 160 arkadaşımız ailelerine teslim edildi. Ocakta yaklaşık 20-22 kişilik bir gruptan bahsediliyor. Mutlaka onları almamız lazım. Bu gece onlara ulaşmamız lazım. Ocakta yangın devam ediyor. Yangın çalışmalarımızı olumsuz etkiliyor.

Saat 20:03 – İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde protesto gösterisi yapan gruba polis müdahale etti.

Saat 21:21 – Soma’daki felaketin yaşandığı madenin krokisi:

somakroki

Saat 22:24 – Soma’da ölü sayısı 274’e yükseldi. Açıklamayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptı.

15 Mayıs 2014

Saat 07:17 – Gaz tahliyesinin ardından sabahın ilk ışıklarıyla birlikte arama kurtarma çalışmaları yeniden başladı.

Saat 08:10 – Enerji Bakanı Taner Yıldız açıklama yapıyor: Can kaybı 282. 210 cenaze ailelerine teslim edildi. Son 12 saatte canlı çıkan işçi kardeşimiz yok.

Saat 08:11 – Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: Şu anda 27 yatan hastamız var. Sabah vizitinden sonra sayı ne olacak daha net görürüz.

Saat 11:16 – Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek Manisa’ya gitti. İlerleyen dakikalarda Soma’da olmaları bekleniyor.

Saat 12:59 – İstanbul’da bir grup işçi, polisin çekilmesiyle Soma için Fındıklı’daki Sosyal Güvenlik Merkezi’ne doğru yürüyor.


Saat 18:49 – Soma’da facianın meydana geldiği madendeki yangın söndürüldü. Kurtarma ekipleri işçilere ulaşmak için madene girdi.

16 Mayıs 2014

Saat 10:00 – Enerji Bakanı Taner Yıldız açıklama yapıyor: Ölü sayısı maksimum 301-302 olabilir. Umut ediyoruz ki daha da düşer 299-300, maksimum 302 işçimizle burayı kapatırız diye düşünüyoruz.

Saat 11:10 – Soma Madencilik Genel Müdürü: Yaşam odamız yoktu.

Saat 17:34 – Soma’da TOMA göstericilere doğru su sıkarak ilerliyor. Göstericiler pet şişeleriyle karşılık veriyor.

Saat 20:08 – AFAD: Manisa Soma’da maden ocağında meydana gelen ve ülkemizi yasa boğan maden kazasının hemen sonrasında içeride kalan işçilerimize ulaşmak için arama kurtarma çalışmaları başlatılmıştı. Çalışmalar sonucu madenden, ne yazık ki cansız bedenleri çıkarılan 283 işçimizin cenazeleri ailelerine teslim edildi.

Saat 22:14 – Enerji Bakanı Taner Yıldız: Sabah 4-5’e kadar bu işi bitirmemiz gerek. Çıkardıklarımız buradan Akhisar’a gidiyor.Elimizdeki somut bilgileri paylaşıyoruz. Çok titiz bir çalışma yürütüyor burada arkadaşlarımız. Gece 1-2’de tekrar değerlendiririz.

* 16 Mayıs’ta Soma Holding’in yaptığı basın toplantısı burada yer almamaktadır.

17 Mayıs 2014

Saat 09:57 – Taner Yıldız: Hayatını kaybeden işçilerin sayısı 299’a ulaştı.

Saat 13:11 – Enerji Bakanı Taner Yıldız: 301 işçimiz hayatını kaybetti.Maden ocağında farklı bir yerde çıkan yangın söndürüldü.

Saat 17:30 – Enerji Bakanı Taner Yıldız: Güvenlik personeli hariç, 1300 personel burada [kurtarma çalışmalarında] görev yaptı. Koordinasyon bundan sonra da devam edecek. Kurtarma faaliyetleri bittikten sonra buradan çekip gitmiyoruz.Zamana karşı yarışıyoruz demiştik. İlk 2 gün hayatta olduğunu umduğumuz işçi kardeşlerimizden, 3. gün umudumuzu kaybettik. Adli ve idari soruşturmaları başlattık. Savcılar, müfettişler gözlemlere başlamıştı, ulaşabildikleri noktalara gittiler. Bizim için acı bir tecrübe oldu. Amacımız şudur, bütün gerçekleriyle bunu hem kamu hem özel sektör açısından aydınlatacağız. Soruşturmaların sonuçlarını izleyeceğiz. Hem özel sektöre, hem kamuya, hem çalışanlara sorumluluklarını hatırlatacaktır.

Saat 21:30 – İş müfettişleri, Soma’daki maden ocağında yer altındaki bütün işlerin durdurulmasına karar verdi. Maden ocağında sadece ocağın güvenliğini sağlamak ve kazanın etkilerini silmek için işlem yapılacak.

18 Mayıs 2014: Soma Kömür İşletmeleri Maden Ocağı, arama kurtarma çalışmalarının dün sona ermesinin ardından bu sabah itibarıyla görevliler dışında tümüyle boşaltıldı.

Maden ocağı sahasına girişler, arama kurtarma çalışmalarının sonlanmasıyla basın mensupları da dahil görevli olmayan herkese kapatıldı. Madende görev yapan gazetecilerin sabah saatlerinde çıkarıldığı sahada, sadece İş Teftiş Kurulu Başkanlığı müfettişleri ile jandarma personeli ve maden çalışanları bulunuyor.

* Arkaplanda çalan parça Grup Yorum’un “Madenciden” adlı parçasıdır.

Bir cevap yazın