Tavsiye: George Orwell – Burma Günleri

1984,Hayvan Çiftliği gibi çok önemli bilim-kurgu yazarı George Orwell’ın bana kalırsa magnum opusu.

Neden tavsiye?

Şayet,1984 ve Hayvan Çiftliği’ni okuduysanız Orwell’ın tarzını beğenmiş ve hikayeciliğine ısınmışsınızdır. Dahası bu kitap size standart Orwell havasından ziyade kendi yaşadıklarını – yani gerçek dünyayı -, bir ülkeye bakışını anlatıyor. Üstüne üstlük duygusal yönü de gayet oturaklı. İşte tam bu yüzden aslında herkesin okuyabileceği nitelikte bir kitap olmuş, bir yanda politik ve siyasi görüşleri insan ilişkileri üzerinden anlatırken diğer yandan dönemin İngiliz İmparatorluğu’nun toplumsal ve yönetimsel işleyişini Flory ve Elizabeth üstünden biçimlendiriyor.

orwell
George Orwell,1903 yılında Hindistan’da doğdu.

Ne dediler?

idefix’den:

Burma Günlerinden önce Orwell’in iki başyapıtını okudum. Ve Burma Günleri’nin o iki kitaba adeta bir ilham kaynağı oluşturduğunu, hazırlığını yaptığı ve Orwell’in karamsar havasının izlerini taşımakta olduğunu söyleyebilirim.

Orwell’in her kitabı insanlığa verilen bir ders niteliğinde olduğundan bu kitabı da herkese tavsiye ederim.

ekşi sözlük’ten:

sömürgeciliği ve ardından gelen yerli-yabancı nüfus arasındaki keskin sınıf ayrımını anlatan klasik bir george orwell romanı. gençliğinde sömürge devletinde polis memuru olarak görev yapmış olan orwell’ın bu kitapta flory karakteri ile kendini anlattığını görüyoruz.

roman hakkında söylenecek en güzel şey sınıf ayrımının bütün tiksinçliği ile gözler önüne serilmiş olması. ingilizler yerli halkı beklendiği gibi eziyor ancak asıl insanı düşündüren ise yerel halkın kendini bu kadar aşağılık görmesi ve çaresizliği. bunlar dışında insanın özü hakkında da gözlemlerde bulunan orwell ile görüyoruz ki bu hayatta kim ne kadar eşit davranmak istese de sistem ve doğamız buna izin vermiyor. yerlileri öven ve hatta onlarını dilini bilen flory bile aşık olunca elizabeth için tüm bu kavramları silebiliyor. aynı şekilde romanın en iyi karakterlerinden biri sayılabilecek ma kin de en sonunda ingiliz kadınlarıyla aynı masada oturup o ihtişamlı elbiseleri giyme hevesine girince kocasının çevirdiği dümenlere ister istemez göz yumabiliyor. kitap biraz yavaş ilerliyor ancak sonuna doğru orwell akıcılığı sağlamış.

Kitap kokusu?

Bu güzel kitap,Can Yayınları tarafından basılmakta,konunun girişindeki kapaklı olanı okudum ben çevirisi gayet güzel,spoiler vermek gibi olmasın ama sonu üzen cinsten.Piyasada yaklaşık 15-20 lira arasında değişen bir etikete sahip,siz ucuzunu almasını bilirsiniz.

Sonuç olarak:

Daha önce 1984 ve/veya Hayvan Çiftliği’ni okumadıysanız sizi teşvik edecek bir kitap,okuyun okutturun (mümkünse 15 yaşın üstündekiler için söyleyeyim.)

Bir cevap yazın