Şu tarihte

Tavsiye: Lenin'den Stalin'e Rus Devrimi

Leninden Staline Rus Devrimi

Edward Hallett Carr'ın Rus Devrimi'ne giriş amaçlı özütü.

Edward Hallett Carr,İkinci Dünya Savaşı'na canlı tanıklık etmiş bir İngiltere Dışişleri Bakanlığı memuru ve tarihçi.

Edward Hllett Carr

Edward Hallett,1916'da dışişleri bakanlığına atandı. 1919'da İngiliz delagasyonuyla Versay Konferansı'na katıldı. İngiliz Dışişleri Bakanlığında kurulan Sovyetler Birliği Dairesi'nde çalışmalarını sürdürdü. 1926'da bakanlıktan ayrılarak Uzun yıllar, Oxford’un Trinity ve Cambridge’in Balliol kolejlerinde öğretim üyeliğinde bulunmuştur 1941 yılında The Times'da yayın yönetmen yardımcısı olarak çalıştı.

Nedir, ne değildir?

Yazarın on dört ciltlik Rus Devrimi tarihini en ayrıntılarına kadar işleyen eserlerinin bir özütü bu kitap, fakat daha da ayrıntısını isteyenler için değil Devrim tarihine bir giriş olarak yazılmış zaten kitabın girişinde de bundan bahsedilmiş.

fotograf

19 bölümden oluşan kitap 1917 ile 1929 arasını ekonomik,uluslararası,parti ve Komintern (Komünist Enternasyonal ya da Üçüncü Enternasyonal) çerçevesinden inceliyor. Lenin'in getirdiği değerlere bir saygı duruşu fakat Stalin'e karşı sessiz bir tokat niteliğinde.

Uzun lafın kısası

Rus Devrimi'ne ilgi duyanlar,aşırı tarihten çok öz bilgilerle konuya giriş yapmak isteyenler ve ilgili öğrenciler için birebir. Benim okuduğum basım Yordam Kitap'a ait,çevirisini Levent Cinemre yapmış,gayet başarılı hatasız denilebilecek bir çeviri yapmış.

Kitabın tanıtım metni şöyle:

Ünlü tarihçi Edward Hallett Carr, onlarca yıl boyunca Sovyet tarihi üzerine çalıştı. Bolşevik Devriminin patladığı yıllarda, henüz 25 yaşında bir İngiliz Dışişleri mensubuyken başlayan ilgisini yaşamının sonuna kadar sürdürdü. 1944'te başlayıp otuz üç yıl üzerinde çalıştığı on dört ciltlik Sovyet Rusya Tarihi akademik disiplinle birleşmiş bu ilginin sonucudur. Carr, bu büyük eserinde Bolşevik Devriminin, o devrimi yapan insanların ve devrimin ardından rejimin kendini oturtmaya çalıştığı on iki çalkantılı yılın tarihini yazarak bu "yeni toplum"u ve planlı ekonomiyi tanımaya çalışmıştır.

Lenin'den Stalin'e Rus Devrimi, ünlü tarihçinin 14 ciltlik bu dev çalışmasının yoğun bir özetidir. Carr, uzun araştırmalarının "özünü damıttığı" bu kitabı, genel okurlar ile konuya ilk kez girecek öğrencileri gözeterek hazırlamıştır. Büyük Tarih'ten iki yıl sonra kaleme alınan kitapta, Sovyetlerin ilk dönem tarihi, rafine biçimde ve ayrıntının üzerine çıkıp çok daha yukarıdan bir bakışla ele alınmaktadır. Lenin'in dar kadro partisi önderliğindeki devrimden, Stalin'in yüz binlerce üyesi olan kitle partisi önderliğindeki devlete geçiş tüm yönleriyle incelenip tartışılmaktadır.

Kitabın fiyat aralığı ise şöyle:

Fiyat